HomeBlogKoliko novca ti je potrebno za start u Americi?

Koliko novca ti je potrebno za start u Americi?

Selidba u Ameriku je veliki korak, a budžetiranje za početak može varirati u zavisnosti od različitih faktora. Da li se selite sa porodicom ili sami? Imate li već obezbeđen posao ili tek tražite priliku? Troškovi mogu uključivati stanovanje, hranu, prevoz, poreze i ostale svakodnevne potrebe. Hajde da zajedno prođemo ove detalje.

Koliko novca će vam biti potrebno za početak, u suštini odgovor je veoma jednostavan. Što više novca ponesete moćićete to bolje! Izdvojićemo nekoliko faktora:

  1. Postojeće obaveze
    Krenimo od postojećih obaveza. Svesni ste da ne smete zanemariti postojeće obaveze, ako već imate kredite koje morate da otplaćujete, obavezno uključite te troškove u svoj budžet za preseljenje.
  2. Da li želite da se selite sami ili sa porodicom?
    Ako ste porodično odlučili da započnete novi život, troškovi će biti značajno viši ako se selite sa porodicom. Osim osnovnih troškova, treba uzeti u obzir i troškove za školu, zdravstveno osiguranje, dodatne troškove za život i poreze u Americi.
  3. Potrebna vam je radna viza
    U zavisnosti od toga da li ste odlučili da se selite sami ili sa porodicom, proces dobijanja vize može biti skup i dugotrajan. Potrebno je platiti različite takse za vizu, troškove putovanja u ambasadu, kao i moguće troškove za pravne savete ili agencije koje vam mogu pomoći u procesu apliciranja. 
  4. Da li ste pronašli posao?
    Ako ste dogovorili posao unapred, situacija je jednostavnija. Imate siguran prihod koji može pokriti osnovne troškove. Ako nemate posao, trebaće vam veći početni kapital da pokrijete troškove dok ne pronađete zaposlenje.
  5. Stanovanje
    Najam stana varira u zavisnosti od lokacije. U većim gradovima kao što su New York, Los Angeles ili San Francisco, cene najma su znatno više nego u manjim gradovima.
  6. Hrana i dnevni troškovi
    Troškovi hrane, komunalija i ostalih dnevnih troškova takođe se razlikuju u zavisnosti od lokacije i stila života.
  7. Transport
    Troškovi transporta uključuju kupovinu automobila (ako je neophodno), gorivo, registraciju i osiguranje vozila ali i troškove javnog prevoza kako bi ste stigli do posla, škole tj. od tačke A do željene tačke B.
  8. Zdravstveno stanje
    Ne smemo zanemariti i prilagođavanje na nove uslove i sredinu. Troškovi mogu varirati u zavisnosti od zdravstvenog stanja pojedinca ili članova porodice. Potrebno je uzeti u obzir i potencijalne troškove za lekove i medicinske terapije.
  9. Kreditna istorija
    Ako planirate da ostanete duže, važno je započeti sa izgradnjom kreditne istorije. To će vam omogućiti lakši pristup kreditima, najmu stana i drugim pogodnostima.
  10. Porezi u Americi: Šta trebate znati? Najmanje omiljena tačka u bilo kojoj državi je plaćanje poreza. Oooh da, ali moramo je ispoštovati. Ipak, preseljenje u Ameriku donosi sa sobom i nove porezne obaveze. Porezni sistem u SAD-u je kompleksan i može varirati zavisno od države u kojoj živite. Važno je da se upoznate sa nekoliko ključnih tačaka:

    • Federalni porez na dohodak: Svi stanovnici SAD-a plaćaju ovaj porez na svoj godišnji prihod.

    • Državni porez na dohodak: Većina država ima svoj porez na dohodak, ali neke nemaju (npr. Florida, Teksas).

    • Porez na promet: Varira po državama i može značajno uticati na vaše dnevne troškove.

    • Nekretninski porez: Ako posedujete nekretninu, obavezni ste plaćati porez na nju, koji varira zavisno od lokacije.

    • Socijalno osiguranje i Medicare: Ovi porezi su automatski odbijeni od vaših plata i koriste se za socijalno osiguranje i zdravstvenu zaštitu starijih osoba.

Detaljnije o porezima i kako se pripremiti za poreznu sezonu opisaćemo u sledećem blogu koji će biti objavljen u toku avgusta meseca! 

Suma sumarum jasno je da troškovi mogu značajno varirati zavisno od toga da li putujete sami ili sa porodicom, da li imate posao ili tek tražite. Za pojedinca, osnovni troškovi se kreću između 5.000 i 10.000 dolara, dok za porodicu mogu iznositi između 8.000 i 20.000 dolara. Ovo uključuje smeštaj, hranu, transport, i druge osnovne potrebe.

Naša PRIČA O MILION MILJA nastala je sa razlogom i zaista služiti kao vodič za sve one koji žele da se presele i započnu novi život u Americi. U drugom delu e-knjige pokrivamo teme kao što su građenje kreditne istorije i pokretanje posla u Americi. Ako imate pitanja ili vam je potrebna dodatna pomoć, nudimo jednosatne konsultacije kako bismo vam pomogli da razjasnite sve detalje.

You May Also Like

Planiraš preseljenje u Ameriku, zaposlenje u transportnoj industriji kao vozač kamiona? Upoznat si sa visinom zarade ali ne i sa...
  • Blog
  • septembar 2, 2024
POREZ(I), moj budžet ne voli ovu temu. Ako ste planirali preseljenje u Ameriku, važno je da se upoznate i sa...
  • Blog
  • avgust 16, 2024
Bez obzira na vašu industriju ili izbor karijere, gotovo da smo svi čuli onu popularnu frazu – “ Treba Vam...
sr_RSSerbian