HomeBlogDa li je jeftinije, u stvari skuplje?

Da li je jeftinije, u stvari skuplje?

Planiraš preseljenje u Ameriku, zaposlenje u transportnoj industriji kao vozač kamiona? Upoznat si sa visinom zarade ali ne i sa optimalnom potrošnjom novca na mesečnom nivou? Hajde da prođemo ove teme zajedno i vidimo šta je povoljno a šta ne u obećanoj zemlji snova…

Kada je u pitanju visoko obrazovanje, lekovi na recept ili dnevni boravak za decu, Amerikanci plaćaju višestruko više od građana drugih nacija širom sveta.

Ali ako želite da pokupite par plavih farmerki, galon benzina ili iPhone, na pravom ste mestu da uštedite ako pozovete Sjedinjene Države kući.

Ironično, sa izuzetkom domaćeg gasa i nafte, većina proizvoda koje Amerikanci dobijaju relativno jeftino uvozi se iz inostranstva. Kupovina pristupačne robe u Americi retko znači kupovinu američke proizvodnje. Ovo je uglavnom slučaj zbog mnogo jeftinije radne snage i troškova proizvodnje u mnogim stranim zemljama, troškova koji potkopavaju domaću proizvodnju čak i ako se uračunaju troškovi isporuke. Bez obzira na mesto porekla, evo sedam roba koje imaju bolje cene u SAD nego u ostatku sveta.

Atletske patike

Recimo da želite par novih Nike modela. U Americi, trenutno ćete platiti oko 70 dolara za pristojnu atletsku obuku. Takve cipele su jeftinije u samo nekoliko zemalja . U većini zemlje za koje su dostupni podaci, platite desetine dolara više za svoje nove patike.

Benzin

Ako imate automobil u Americi, onda ste relativno srećni, jer zahvaljujući značajnoj lokalnoj proizvodnji, litar gasa u SAD košta u proseku 0,72 dolara ili 2,69 dolara po balonu. Mnogi Evropljani plaćaju do 1,81 dolara po litru , što je neverovatnih 6,84 dolara po balonu. A u Hong Kongu, na poslednjoj proveri, cena goriva je bila 7,60 dolara.

Mleko

Prošle godine Amerikanci su u proseku plaćali 0,99 dolara za litar mleka, odnosno oko 3,75 dolara za balon. To se nalazi na 149. mestu više od 180 zemalja za koje su podaci bili dostupni. I dok je litar mleka u Nepalu koštao upola manje nego u SAD, u 34 nacije koštao je najmanje duplo više, a u nekoliko i tri puta više.

Na Barbadosu i Papui Novoj Gvineji, na primer, mleko košta više od 3 dolara po balonu.

Automobil

Automobili su jedan od najskupljih kupovina koje ćete ikada napraviti. Ali verovali ili ne, automobili su jeftiniji u SAD od većine drugih zemalja. Koristeći pristupačan, kompaktan automobil kao model (mislim na VV Golf ), Sjedinjene Američke Države svrstavaju se na 117. mesto na listi najskupljih mesta za kupovinu automobila. 

Platite oko 20.000 dolara za ekonomske automobile u SAD, dok bi vam ista vožnja vozila još nekoliko hiljada širom Evrope, duplo više u delovima Afrike i Azije i više od 100.000 dolara u Singapuru, prema podacima.

An iPhone X

Ako želite da kupite jedan od najmoćnijih pametnih telefona ikada napravljenih, trebalo bi da ga nabavite u Americi. Osnovni model iPhone X ovde ima početnu cenu od 999 dolara, dok se u Kini prodavao za 1.200 dolara, a u Velikoj Britaniji, Italiji i drugim evropskim zemljama znatno više od 1.300 dolara. (Ironično, Kina plaća više za proizvod proizveden na društvenoj teritoriji.)

Zemljište

Možda neće verovati ako živite u oblasti zaliva, blizu Njujorka ili unutar Beltvai-a, ali zemljište je u Americi prilično pristupačno, sve dok ste voljni da svoje traženje nalazi daleko izvan glavnih oblasti metroa.

Od 93 zemlje za koje su bili dostupni podaci, Amerika je na drugom mestu najpovoljnije zemlje za kupovinu zemlje, a pobedila je samo Saudijska Arabija.

Teksas – Jeans

U danima pre pada Sovjetskog Saveza, nošenje plavih farmi u SSSR- u bilo je statusni simbol – prvo zato što se smatralo suštinski zapadnim, a drugo zato što su bile retke i skupe.

Danas će Rus platiti u proseku 67,94 dolara za par. U Ujedinjenom Kraljevstvu koštaju oko 10 dolara više od toga. A na Ostrvu ćete platiti oko 114,50 dolara. U Sjedinjenim Državama, međutim, u proseku koštaju nešto više od 43 dolara po paru. Brojne nacije prodaju plave farme po nižoj ceni, ali Amerika je mnogo bliže jeftinijem kraju liste nego najskupljoj.

Razlike u troškovima između Amerike i Balkana

Životni troškovi u Americi su značajno drugačiji u poređenju sa zemljama Balkana.. Stanovanje je jedan od najvećih izdataka, a u gradovima poput Hjustona potrebno je zarađivati oko $5000 mesečno da bi se živelo pristojno, dok u Njujorku taj iznos ide do $12000.Dok npr.kod nas u Novom Sadu , cena za stanarinuse kreće od 250€ pa na više u zavisnosti šta želite i kakve su vaše potrebe, dok je u Americi nemoguće platiti stanarinu za taj iznos. Ova razlika u troškovima života jasno pokazuje koliko je važno dobro planirati svoje finansije i razumeti specifične uslove života u različitim delovima sveta.

Šta je jeftino u Americi?

Cene proizvoda u Americi nisu fiksne—mogu se razlikovati od prodavnice do prodavnice, dana u nedelji, pa čak i zavisno od toga koji porez se primenjuje. Na primer, isti par Nike patika može biti jeftiniji u jednoj prodavnici nego u drugoj, a cena na polici nije uvek ona koju ćete platiti jer se porez dodaje na kasi. Takođe, popusti i specijalne ponude mogu značajno smanjiti troškove.

Ponekad možeš naleteti na besplatne ili povoljnije ponude zahvaljujući specijalnim promocijama ili popustima. Na primer, prilikom kupovine bicikla online, zbog greške u narudžbini, mogli smo zadržati dve bicikle po ceni jedne. Ovo su situacije gde se može reći da je nešto jeftino. Takođe, gorivo je nešto što je dugo vremena bilo povoljnije u Americi, posebno u državama poput Teksasa. Iako su cene goriva porasle, one su i dalje niže nego u mnogim drugim zemljama.

Šta je najskuplje u Americi?

Pored zdravlja, skupi su i društveni život i informacije. Informacije su u Americi zlata vredne i mogu značajno uticati na tvoje troškove. Znati gde i kako tražiti popuste ili pogodnosti može ti pomoći da uštediš značajne sume novca. Na primer, naši prijatelji su dobili poklon karticu od $1000 kada su se uselili u naš apartmanski kompleks zahvaljujući informaciji koju smo im dali. To znači da pravo znanje i informacije mogu učiniti da uštedite ili čak dobijete nešto besplatno.

U Americi postoje drugačiji kriterijumi za vrednovanje novca u poređenju sa Evropom, a posebno u odnosu na zemlje Balkana.

You May Also Like

Home Single Blog admin jun 28, 2023 Home Single Blog admin jun 28, 2023 Ishrana i trening vozača – Obzirom...
  • Blog
  • septembar 2, 2024
Selidba u Ameriku je veliki korak, a budžetiranje za početak može varirati u zavisnosti od različitih faktora. Da li se...
  • Blog
  • avgust 4, 2024
Bez obzira na vašu industriju ili izbor karijere, gotovo da smo svi čuli onu popularnu frazu – “ Treba Vam...